کلیپ تصویری؛ میزبان خدا / هم مهمان خدا شویم و هم مهمان دار خدا!

24 01 2024 2229702 شناسه:
دانلود فایل تصویری

میزبان خدا

🔸 برای #ماه_رجب، دستورهای فراوانی وارد شده است. این ماه رجب و شعبان برای آن است كه انسان در مسئله #ضیافت_پروردگار جزء مهمان های خوانده شده ذات اقدس الهی باشد كه او مهمان خود را در نهایت اكرام، پذیرایی می ‌كند.

🔸 این دعاها برای آن است كه مضایفه باشد نه تنها ضیف یك جانبه!
ضیف یك جانبه این است كه انسان به وسیله حج یا عمره به سرزمین وحی می‌ رود، آنجا كه رفت جزء ضیوف الرحمان است؛ یا وارد ماه مبارك رمضان می ‌شود که در آن ماه، جزء #ضیوف_الرحمان است؛ در ماه مبارك رمضان از لحاظ زمان، مهمان خداست و در سرزمین وحی از نظر مكان، مهمان خداست؛ اما به ما گفتند كه شما هم خدا را مهمان كنید!

🔸 خب ما مهمان خدا باشیم، طبق این روایاتی كه در حج و عمره یا در ماه مبارك رمضان، حاجیان و معتمران یا صائمان را جزء ضیوف الرحمان می ‌دانند درست است؛ اما خدا مهمان ما باشد یعنی چه؟
ما چه داریم كه او را مهمان كنیم (یك) و چه وقت او مهمان ما می‌شود (دو)؟

🔸 این را در حدیث قدسی فرمود: «أَنَا عِنْدَ الْمُنْكَسِرَةِ قُلُوبُهُمْ‌» یعنی خدای سبحان مهمان دل های شكسته است و آن انكسار را آن فقر را آن خضوع را آن خشوع را آن بندگی خالص را خدا می ‌پذیرد.

🔸 خدا با همه هست: ﴿وَ هُوَ مَعَكُمْ أَینَ ما كُنْتُمْ﴾؛ اما اینكه فرمود: «أَنَا عِنْدَ الْمُنْكَسِرَةِ قُلُوبُهُمْ‌»، به وصف رحیمیت است به وصف عفوّ بودن است به وصف ستار و غفار بودن است به وصف رئوف و عطوف بودن است، با این وصف مهمان آدم می ‌شود.
این دعاهای ماه رجب و شعبان برای آن است كه انسان را هم شایسته كند كه #مهمان خدا بشود و هم شایسته كند كه #مهمان_دار خدا بشود.

↙️ آپارات:
https://aparat.com/v/Ob4ZS
↙️ یوتیوب:
https://youtu.be/sSIaNYYZ2iE

#ایام_اعتکاف
#آیت_الله_العظمی_جوادی_آملی
#کلیپ

📚 درس خارج فقه خیارات جلسه 240
 تاریخ: 1390/03/11

🌐 http://esra.ir
🆔 @a_javadiamoli_esra


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات