09 05 2024 2630420 شناسه:
image
آیت الله العظمی جوادی آملی:

باید به سمتی حرکت کنیم که نه کسی ربا بگیرد و نه کسی ربا بدهد / کسانی که اختلاس می کنند، از انسانیت فاصله گرفته اند

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: سید سعید شمسی نژاد مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران و هیئت همراه با حضور در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی، با ایشان دیدار و گفتگو کرد.

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: سید سعید شمسی نژاد مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران و هیئت همراه با حضور در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی، با ایشان دیدار و گفتگو کرد.
آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار ضمن گرامیداشت دهه کرامت بیان داشتند: کار قرض الحسنه، کار پر خیر و برکتی است و از خدا مسئلت می کنیم این خدمات شما را به احسن وجه بپذیرد و نظام را به مقصد اصلی برساند.


ایشان اظهار داشتند: قرآن کریم به ما فرمود که ما آمدیم تا حرف تازه بزنیم، ما آمده ایم تا شما را زنده کنیم و به شما حیات بدهیم؛ ﴿يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا استَجيبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاكُم لِما يُحييكُم﴾؛ سوال این است که مگر ما زنده نیستیم؟! اینکه پیغمبر اکرم و اهلبیت عصمت و طهارت آمده اند که ما زنده کنند، یعنی چه؟
معظم له ادامه دادند: انسان ها دارای سه حیات مختلف هستند، برخی از آنها حیات گیاهی دارند، یعنی تنها به فکر تغذیه، نموّ و تولید مثل هستند، برخی از آنها حیات حیوانی هم دارند، یعنی علاوه بر این سه مورد به فکر مقام و قدرت نمایی و توسعه قلمرو و حفظ آن هستند، مانند کسانی که همین جریان غزه را درست کرده اند، کسانی که خیال می کنند چون دارای بمب اتم هستند و بمب بیشتری دارند، پس برتر هم هستند؛ و بخش کمی از افراد بشر، حیات انسانی دارند، انسان کسی است که نه بیراهه برود و نه راه کسی را ببندد.
ایشان ابراز داشتند: انسان تا نفس می کشد باید تلاش کند و ترقی کند و رشد کند،
تو فرشته شوی ار جهد کنی از پی آنک ٭٭٭ برگ توتست که گشتست به تدريج اطلس!
انسانی که در جهل علمی و جهالت عملی هست نمی داند حیات و ترقی چیست در حالی که اگر کسی تربیت شود، ارزنده می شود!


آیت الله العظمی جوادی آملی بیان داشتند:  ربا جنگ با خداست، «ربوه»، یعنی برجستگی، این منشأ برکت نیست، شاید انسان در ربا، ورم کند و بالا بیاید، اما این ورم است نه نموّ، این جاهلیت است که بین ورم و نموّ فرقی نمی گذارد، ما در کشور باید به سمتی حرکت کنیم که نه کسی ربا بگیرد و نه کسی ربا بدهد،  کشور باید به سمتی برود که کسی اصلا نیاز شخصی به قرض الحسنه نداشته باشد، اما اگر کسی خواست تولیدی بکند، نیاز به سرمایه ای داشت، باید بانکی باشد که شرافتمندانه بتواند این سرمایه را در اختیار قرار دهد و کمک به تولید و اقتصاد کشور کند.


ایشان اظهار داشتند: هر چند علاقه به مال و ثروت خوب نیست، اما قرآن از ثروت و مال با جلال و شکوه نام می برد و می فرماید: ﴿وَ لا تُؤْتُوا السُّفَهاءَ أَمْوالَکُمُ﴾ ثروت مملکت را به دست سفهاء ندهید که از آن ربا و اختلاس و نجومی در خواهد آمد، ملتی می تواند روی پای خودش بایستد که جیبش پر باشد، ملتی می تواند روی پای خودش بایستد که آبروی دیگران را آبروی خودش بداند.


معظم له بیان داشتند: ما وامدار شهداء هستیم، ما در بین شهداء کسانی را دیدیدم که فرشته بودند، اینکه جوانانی از این کشور در شب های سرد زمستان در بالای کوه ایستادند و یخ زدند و شهید شدند تا از این مرز و بوم دفاع کنند را نباید فراموش کنیم، و لذا نباید این اختلاس ها و نجومی ها هر روز در کشور اتفاق بیافتد، این کسانی که اختلاس می کنند، از انسانیت فاصله گرفته اند.


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات