ویژه ولادت امام حسن عسکری (ع)/ مبادا شما به چیزی رغبت داشته باشید كه با عزت شما سازگار نیست

24 10 2023 1981182 شناسه:
دانلود فایل تصویری

 

🔸 وجود مبارك امام عسکری (سلام الله علیه) در یك بیان نورانی فرمود: «مَا أَقْبَحَ بِالْمُؤْمِنِ أَنْ تَكُونَ لَهُ رَغْبَةٌ تُذِلُّه‏».
ما گرایش هایی داریم علاقه ‌هایی داریم اشتها و میلی داریم، این میل های ما گاهی صادق است گاهی كاذب. همان ‌طوری كه عطش، گاهی صادق است و گاهی كاذب و تشخیص عطش صادق و كاذب به عهده پزشك معالج است. صبح، گاهی صادق است و گاهی كاذب و تشخیص صبح صادق و كاذب به عهده منجم اخترشناس است، رغبت و میل هم گاهی صادق است و گاهی كاذب و تشخیص آن به عهده #انسان_شناس واقعی است.
انسان ‌شناس واقعی، همان #انسان_‌آفرین واقعی است كه خدای سبحان باشد و انبیا و معصومین (علیهم الصلاة و علیهم السلام) سخنان همان انسان ‌آفرین را می ‌گویند.

🔸 ما گاهی به غذایی اشتها داریم و ذائقه ما لذت می ‌برد؛ لكن این لذت ، لذت كاذب است، چرا؟ برای اینكه این غذا را كه مصرف كردیم و به دستگاه گوارش دادیم، می ‌بینیم که آسیب دیدیم و درد شروع می‌ شود، معلوم می‌ شود این لذت، لذت كاذب است. ما به بعضی از امور رغبت داریم میل داریم ولی نمی ‌دانیم این میل، میل صادق است یا كاذب، این را طبیب ظاهری متوجه نمی ‌شود، این را #فطرت_شناس می ‌داند نه معده شناس و روده شناس و طبیعت شناس. فطرت شناس، #انسان_كامل است.

🔸 وجود مبارك #امام_عسکری_سلام_الله_علیه فرمود: «مَا أَقْبَحَ بِالْمُؤْمِنِ أَنْ تَكُونَ لَهُ رَغْبَةٌ تُذِلُّه‏»؛ چقدر ناشایست است که انسان به چیزی علاقه داشته باشد كه باعث ذلت اوست.
می ‌بینید برخی ها برای رسیدن به یك مقام و پست و جاه، تلاش و كوشش می ‌كنند، در حالی كه توان آن را ندارند یا برای آنها مصلحت نیست، همین كه به آنجا رسیدند ذلت اینها ظاهر می ‌شود!
فرمود مبادا شما به چیزی #رغبت داشته باشید كه با #عزت شما سازگار نیست.

↙️ آپارات:
https://aparat.com/v/1iNQP
↙️ یوتیوب:
https://youtu.be/_C59gNhNq3k

#ولادت_امام_حسن_عسکری_علیه_السلام
#آیت_الله_العظمی_جوادی_آملی
#کلیپ

📚 درس اخلاق
 تاریخ: 1386/02/06

 


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات