19 04 2024 2576897 شناسه:
image
آیت الله العظمی جوادی آملی

اگر در امور اساسی کشورداری مأموم امامت امام شدیم، آن وقت دین ما دین اسلام خواهد بود / ما امامتی می خواهیم که تدین ساز و تمدن ساز باشد

 پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر اجاق نژاد، تولیت مسجد مقدس جمکران روز پنج شنبه (30 فروردین ماه 1403) با حضور در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی با معظم له دیدار و گفتگو کردند.

 پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر اجاق نژاد، تولیت مسجد مقدس جمکران روز پنج شنبه (30 فروردین ماه 1403) با حضور در بیت آیت الله العظمی جوادی آملی با معظم له دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله العظمی جوادی آملی با بیان اینکه باید ارتباط خود را با امام زمان محکم کنیم، اظهار داشتند: جامعه ای می تواند از جاهلیت نجات پیدا کند که ارتباطش با امام زمان محکم باشد. امام معصوم می فرماید «مَنْ مَاتَ وَ لَمْ یعْرِفْ إِمَامَ زَمَانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیة».


ایشان ادامه دادند: ارتباط با امام، یا ارتباط فیزیکی یا امثال ذلک است که عده زیادی می رفتند خدمت امام و سلام می کردند و یک تأدّبی بود؛ اما قسمت مهم، ارتباط با امامت اینهاست. ارتباط با امامت، این است که همه کارهای ما مأموم کار آنها باشد. تفکر ما، تدین ما، تعهّد ما، اینها مأموم باید باشد و در امامت وجود مبارک حضرت، تعقلات عقلی داشته باشیم، تفقّه، تدین و تمدّن داشته باشیم.


معظم له بیان داشتند: ما یک تدین داریم یک تمدّن داریم و یک کشورسازی که در شرایط کنونی، اینها همه باید مأموم باشد و اگر در این امور اساسی کشورداری مأموم امامت امام شدیم، آن وقت دین ما دین اسلام خواهد بود و اگر نه، فقط حضرت را برای زیارت و ثواب و استجابت دعا و شفای مریض و نامه و اینها باشد، آن بیان نورانی که «مَنْ مَاتَ وَ لَمْ یعْرِفْ إِمَامَ زَمَانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیة»، حاصل نمی شود.

 

ایشان با بیان اینکه ما امامتی می خواهیم که تدین ساز و تمدن ساز باشد، بیان داشتند: زیارت و دعا و اینها سرجایش محفوظ است و ثواب خاص خودشان را دارند، توسل به امام معصوم در همه حال [چه حاضر و چه غایب] اثر دارد، اما اگر یک کشوری بخواهد تدین پیدا کند که تدین او تمدن ساز باشد، این باید ببیند امامش چکار کرده است؟ رابطه داخلی چکار کرده؟ باید جهان را بشناسد، الآن که کل جهان یک دهکده است، با چه کسی بجنگند؟ با چه کسی نجنگد؟ چرا بجنگد؟ بیخود نجنگد! پس اگر کسی بخواهد تمدن درست کند، باید ببیند امام چه گفته است؟


معظم له ابراز داشتند: اداره اقتصاد کشور با سفارش حل نمی شود، بلکه اقتصاد و تولید را اگر کسی بخواهد اداره کند، این یک علم است، و لذا باید در کشورداری اول تدین و تمدن پیدا کرد  و اگر کسی بخواهد تمدن درست کند، باید ببیند امام چه گفته است؟ این بیان نورانی حضرت امیر است «مَنْ وَجَدَ مَاءً وَ تُرَاباً ثُمَّ افْتَقَرَ فَأَبْعَدَهُ اللَّه‏»؛  کشوری که آب دارد خاک دارد اما اینقدر گرانی و گرسنگی و فقر و فلاکت و اینها باشد، این درست نیست.

 


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات