14 02 2024 2364015 شناسه:
image
آیت الله العظمی جوادی آملی:

رمز و راز و پيام اصلی قرآن به برکت روايات حل میشود / فرمایشات حضرت امیر در نهج البلاغه همان تفسیر قرآن کریم است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه درس اخلاق هفتگی آیت الله العظمی جوادی آملی امروز چهارشنبه در محل مسجد اعظم قم به صورت حضوری و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار گردید.

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه درس اخلاق هفتگی آیت الله العظمی جوادی آملی امروز چهارشنبه در محل مسجد اعظم قم به صورت حضوری و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار گردید.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این جلسه با تبریک اعياد پربرکت شعبانيه، بیان داشتند: این اعیاد پربرکت شعبانیه براي همه ما ذخيره دنيا و آخرت است اميدواريم ذات اقدس الهي آن توفيق را عطا بکند که اين راه وسيع و بيمزاحمت را ما به خوبي طي کنيم. در اين صلوات خاصهاي که امام سجاد به ما آموخت که «عند الزوال» هر روز در ماه پربرکت شعبان بخوانيم، فرمود راه هم وسيع است هم روشن است هم بيمزاحمت. اين سه عنصر در هر راهي نيست. بيان نوراني حضرت اين است که خدايا، پيامبر(عليه و علي آله آلاف التحية و الثناء) را براي همه مَهيعه قرار بده. اين در دعاي نوراني هر روز ماست.

ایشان بیان داشتند: اهلبیت نسبت به همه ما هر کدامشان مهيعهاند. راه براي همه باز است. بنابراين اين فرصتهاي طلايي را ما از دست ندهيم. آن تبريکگفتنها آن نشاطها آن شعفها آن شوقها آنها همه سرجايش محفوظ است. ولي اين توسلها که اساس کار است و هيچ بهانهاي براي ما نيست کسي بخواهد راه اينها را طي کند مهيعه است. راه وسيع است صاف است رونده ميخواهد و اين رونده شما بزرگان هستيد.

معظم له اظهار داشتند: در تفسير نهج البلاغه بهترين راهش همانند تفسير قرآن کريم است. در تفسير قرآن کريم با راهنمايي قرآن ناطق يعني خود ائمه(عليهم السلام) اولاً کلمات مفرده اينها را باهم رديف ميکنند نتيجه ميگيرند. ثانياً محتواي اين آيه يا اين بخش از آيات را با بخشهاي ديگر هماهنگ ميکنند. تفسير قرآن به قرآن تنها به اين نيست که در اين آيه فلان کلمه استعمال شده است، عمده اين است که خود اين آيه محتوايش براي ما روشن بشود اين محتوا در موارد ديگر هم که بازگو شده، روشن بشود بعد جمعبندي بشود که سخن از لفظ و سخن از کلمه و سخن از لغت و امثال ذلک نيست. خطبههاي نهج البلاغه هم همينطور است.

آیت الله العظمی جوادی آملی بیان داشتند: حضرت فرمود که قرآن آمده براي هدايت «فَاسْتَنْطِقُوهُ»؛ با او حرف بزنيد «وَ لَنْ يَنْطِقَ لَكُمْ‏»، با شما که حرف نميزند. «أُخْبِرُكُمْ عَنْه‏»، بله شما ظاهر قرآن را ميفهميد حجت خدا بر شماست آن مقداري که ميفهميد اما اين از کجا آمده به کجا ختم ميشود؟ پيام اصلياش چيست؟ گيرنده پيام چگونه اين را گرفته؟ «فَاسْتَنْطِقُوهُ» اما «وَ لَنْ يَنْطِقَ لَكُمْ أُخْبِرُكُمْ عَنْه‏»، اينکه گفتند قرآن بدون اهل بيت شدني نيست براي همين است. ممکن است کسي ترجمهاش را بفهمد، اما رمز قرآن راز قرآن پيام اصلي قرآن به برکت اين روايات حل ميشود. همانها به صورت نهج البلاغه درآمده است. اين فرمايشات حضرت امير تقريباً تفسير قرآن کريم است به زباني ديگر.

معظم له در ادمه به شرح حکمت 130 از نهج البلاغه پرداختند.


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات