31 01 2024 2274426 شناسه:
image
آیت الله العظمی جوادی آملی:

ذکر الله آن است که انسان را از ماسوای خدا دور کند

آیت الله العظمی جوادی آملی: به ياد خدا بودن گاهی نظير تسبيحات اربعه و اينهاست اين هم ذکر خداست. ذکر الله است در کل حال. اما ذکر الله آن است که انسان را از ماسواي خدا دور کند و منزه کند او را از حرّمه الله. هر چه که حرام است از او دور کند، او را از حرامهاي الهي دور کند. ﴿فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُمْ﴾.

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه درس اخلاق هفتگی آیت الله العظمی جوادی آملی امروز چهارشنبه در محل مسجد اعظم قم به صورت حضوری و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار گردید.

آیت الله العظمی جوادی آملی در این جلسه، به شرح حکمت 128 نهج البلاغه پرداختند.

معظم له بیان داشتند: کلام حضرت این است که «تَوَقَّوُا الْبَرْدَ فِي أَوَّلِهِ وَ تَلَقَّوْهُ فِي آخِرِهِ فَإِنَّهُ يَفْعَلُ فِي الْأَبْدَانِ كَفِعْلِهِ فِي الْأَشْجَارِ أَوَّلُهُ يُحْرِقُ وَ آخِرُهُ يُورِقُ»؛ ائمه(عليهم السلام) چون موحدانه زندگي ميکردند سيره و سنت آنها توحيد الهي بود، همه موجودات جهان و خلقت را آيات الهي ميدانستند، و براي همه يا بسياري از اينها دعا و ذکر و برنامه خاصي دستور دادند، و وقتي باران ميآمد يک ذکري ميگفتند، وقتي ابر  و یا شمس و قمر را ميديدند يک ذکري ميگفتند. وقتي هم که باران کم ميآمد يا نميآمد براي استسقاء، گذشته از آن نماز و گذشته از آن دعاهاي مخصوص، دعاهاي موردي هم داشتند. اين کار هم در نهج البلاغه کاملاً مضبوط است و هم در صحيفه سجاديه.

آیت الله العظمی جوادی آملی بیان داشتند: در اينجا وجود مبارک حضرت فرمود از وجود مبارک پيغمبر(صلي الله عليه و آله و سلم) رسيده است که سرما که ميرسد از اول سرما بپرهيزيد و از آخر سرما استفاده کنيد، از سرماي پاييز که کمکم سرماي زمستان را به همراه دارد، بپرهيزيد، خودتان را بپوشانيد. براي اينکه با سرماي پاييز با شما همان کار را ميکند که با درختان شما ميکند. برگهاي درختان شما ميريزد، اينها را زرد ميکند، بدن اينها را سست ميکند اينها را به خواب فرو ميبرد اين خاصيت سرماي اول است که از پاييز شروع ميکند، آخرش که بهار است فرمود از سرماي بهار و بَرد هو استفاده کنيد همان طوري که سرماي بهار خوابيدهها را زنده ميکند و بيدار ميکند، برگها را ميروياند، سرسبز و خرم ميکند، ميوه ميدهد، با بدن شما هم همين کار را ميکند.

ایشان بیان داشتند: خداي سبحان يک وقتي ميفرمايد که اگر فلان کار خير را انجام داديد بهشت ميرويد يا مثلاً اگر صدقه داديد ده برابر پاداش ميگيريد و يک وقت ميفرمايد اگر به ياد من بوديد، من خودم به ياد شما هستم: ﴿فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُمْ﴾، هيچ نمونهاي در قرآن کريم معادل اين نيست. به ياد خدا باشيد، او به ياد شماست.

معظم له داشتند: خداوند حتي در جريان محبت هم فرمود اگر دوست خدا هستيد و میخواهید خدا دوست شما باشد بايد يک کاري بکنيد: ﴿إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُوني‏ يُحْبِبْكُمُ اللَّهُخداي سبحانه به وجود مبارک پيغمبر(صلي الله عليه و آله و سلم) ميفرمايد که تو حبيب من هستي. وقتي تو حبيب الله شدي محور محبت هستي. وقتي محور محبت شدي، یعنی اگر کسي بخواهد محب من بشود از راه توست. محور محبت تويي، هر کس در مدار اين بيت حرکت کند ميشود حاجي. هر کس در مدار اين بيت حرکت کند ميشود  حبيب اما از اين بالاتر مسئله ذکر است. در مسئله ذکر فرمود: ﴿فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُمْ﴾، شرط نداشت! کجا بگرديد نداشت! فرمود اگر به ياد من باشيد من هم به ياد شما هستم! اين يا اصلاً نمونه ندارد در قرآن، يا کمياب است.

ایشان با بیان اینکه ذکر الله آن است که انسان را از ماسواي خدا دور کند، اظهار داشتند: به ياد خدا بودن گاهی نظير تسبيحات اربعه و اينهاست اين هم ذکر خداست. ذکر الله است در کل حال. اما ذکر الله آن است که انسان را از ماسواي خدا دور کند و منزه کند او را از حرّمه الله. هر چه که حرام است از او دور کند، او را از حرامهاي الهي دور کند.

معظم له بیان داشتند: درست است که فرمود از باد پاييز پرهيز کنيد و از باد بهار استفاده کنيد، اما فرمود بهار شما قرآن کريم است. چند جاي نهج البلاغه دارد که «إنّه ربيع القرآن». اگر بهار ميخواهيد حشرتان با قرآن کريم باشد. تفسير قرآن، عمل به قرآن، تبيين قرآن، احکام قرآن يادتان نرود.

ایشان اظهار داشتند: الآن ما در کنار سفره شهداء و علما نشستهايم، اگر إنشاءالله از اينها برکات پيدا کرديم جامعه ما جامعهاي شد که منزه از اختلاس و امثال ذلک شد، مبرّاي رشاء و ارتشاء شد منزه شد از اينکه بياحساس باشد، به دنبال حل مسائل مالی و ارزانی و اداره جامعه با این همه نعمت باشد، درد جامعه را داشته باشد، اين راهي است که کمکم آدم را نزديک ميکند به ياد خدا بودن. آن وقت اگر کسي به ياد خدا بود ﴿فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُمْ﴾.
​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​لازم به ذکر است درس اخلاق آیت الله العظمی جوادی آملی که به شرح نهج البلاغه اختصاص دارد، از این هفته به بعد، در روزهای چهارشنبه ساعت 9 در محل مسجد اعظم قم برگزار می گردد

 


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات