ویدئو کلیپ؛ نفس صاعد

02 12 2023 2075804 شناسه:
دانلود فایل تصویری


💠 نفس صاعد

▫️ یكی از روایاتی كه از وجود مبارك #صدیقه_كبرا (سلام الله علیها) نقل شده است این است كه «مَنْ أَصْعَدَ إِلَى اَللَّهِ خَالِصَ عِبَادَتِهِ أَهْبَطَ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَیهِ أَفْضَلَ مَصْلَحَتِه»؛ اگر كسی #خالص_ترین_عمل خودش را به پیشگاه ذات اقدس الهی ببرد، خدای سبحان #بهترین_مصلحت او را برای او هابط و نازل می‌ كند.
خب این بالا ببرد یعنی چه؟

▫️ در آن آیه خدا فرمود: ﴿إِلَیهِ یصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّیبُ﴾؛ #عقاید #اراده‌ و #اعمال طیب، به طرف خدا صعود می ‌كند.
آیه سوره «حج»، از این آیه ﴿إِلَیهِ یصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّیبُ﴾ قوی تر و غنی ‌تر است؛ در آن آیه فرمود: ﴿لَنْ ینالَ اللّهَ لُحُومُها وَ لا دِماؤُها وَ لكِنْ ینالُهُ التَّقْوی مِنْكُمْ﴾؛ تقوای شما به خدا می ‌رسد. این ﴿ینال﴾ خیلی بالاتر از آن ﴿یصعد﴾ است؛ ﴿یصعد﴾ یعنی بالا می‌رود ﴿ینال﴾ یعنی می ‌رسد؛ اما عمده آن است که چه كسی بالا می‌ برد چه كسی نائل می ‌كند چه كسی واصل می ‌كند؛ #وصول آن به دست كیست و #صعود این به دست كیست.

▫️ عمل و اعتقاد و نیت كه از جان ما جدا نیستند، تقوا كه جوهر جدای از گوهر انسان نیست، لذا اگر تقوا می‌ رسد پس #خود_انسان_می‌_رسد!

▫️ تا اینجا معلوم می ‌شود كه صعود، بدون نفس ممكن نیست، نیل، بدون نفس ممكن نیست؛ اما حالا چه كسی نفس را بالا می ‌برد؟
این بیان نورانی فاطمه زهرا (سلام الله علیها) نشان می ‌دهد كه #خود_انسان است كه همه كارها به عهده اوست؛ خودش بالا می ‌رود، خودش به پیشگاه الهی نائل می ‌كند، خودش قلبِ مشروح را می ‌برد، فرمود: ﴿جاءَ رَبَّهُ بِقَلْبٍ سَلیمٍ﴾، خودش عمل را صاعد می ‌كند؛ این خودش بالا می ‌رود و تقدیم می ‌كند.

▫️ در تعبیرات دینی این هست كه ما این كار را انجام می ‌دهیم «قربةً الی الله»! خب خدا كه نه زمانی است نه زمینی، كجاست كه انسان به او نزدیك بشود؟
به ما گفتند اعمال عبادی شما باید «قربةً الی الله» باشد، او هم كه جا ندارد، پس یعنی شما هم باید به جایی برسید كه جا ندارد!

▫️ اگر «قربة الی الله» كه در تمام این ابعاد دین خودش را نشان می‌ دهد، خوب بررسی بشود، همین بیان نورانی حضرت #صدیقه_كبرا_سلام_الله_علیها در می ‌آید، آن وقت خود انسان بالا می ‌رود خود انسان صعود دارد خود انسان نیل دارد.

↙️ آپارات:
https://aparat.com/v/IdA4X
↙️ یوتیوب:
https://youtu.be/H4CCOh4aLAY

#فاطمیه
#آیت_الله_العظمی_جوادی_آملی
#کلیپ

📚 درس خارج فقه خیارات جلسه 471
 تاریخ: 1392/01/21

🌐 https://esra.ir
🆔 @a_javadiamoli_esra


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات