30 08 2022 607764 ID:
image

آیین آغاز سال تحصیلی مدرسه علمیه و موسسه آموزش عالی اسراء برگزار گردید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء، آیین آغاز سال تحصیلی مدرسه علمیه و موسسه آموزش عالی اسراء با حضور ریاست بنیاد اسراء و معاون سطوح عالی حوزه های علمیه در سالن همایش های بنیاد اسراء برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء، آیین آغاز سال تحصیلی مدرسه علمیه و موسسه آموزش عالی اسراء با حضور ریاست بنیاد اسراء و معاون سطوح عالی حوزه های علمیه در سالن همایش های بنیاد اسراء برگزار شد.

آیت الله العظمی جوادی آملی در پیام تصویری به این همایش اظهار داشتند: مرجع کلیه علوم اسلامی امیرالمومنین علیه السلام است زیرا پیامبر اکرم صلوات الله علیه فرمود انا مدینه العلم و علی بابها.

ایشان افزودند: در حوزه های علمیه گرچه علوم فراوانی تدریس می شوند اما محور همه آنها باید اصول دین، فقه و سنت پیامبر باشند.

معظم له با تاکید بر لزوم عمل به علم اذعان داشتند: علم این نقش را دارد که ما را از مجهول به معلوم برساند و راهنمای ما در این مسیر باشد.علم نردبانی است که ما را به اخلاق، عدالت و عمل دعوت می کند لذا عالم بی عمل مثل کسی است که شمشیر بسازد اما جهاد نکند. صدای علم این است که باید به آن عمل کرد.

 

 

 

توجه ویژه به سرفصل ها و واحد های آموزشی

حجت الاسلام و المسلمین حامدی معاون سطوح عالی حوزه های علمیه در این برنامه گفت: در گذشته بزرگان حوزه بر حسب نیاز، رشته های سطوح عالی را تاسیس می کردند و توجهی به اموری از قبیل واحدها و سرفصل ها نمی شد اما اکنون تمامی این موارد در تمامی رشته ها لحاظ می گردد.

وی با اشاره به مصوبه اخیر این معاونت بیان کرد: در سالیان گذشته عمدتا به دلیل کمبود وقت، اساتید نمی توانستند کل محدوده کتاب را تدریس کنند اما در امتحان از کل کتاب سوال می آمد و این اعتراض طلاب را در پی داشت. طبق مصوبه اخیر این معاونت قرار شد از محدوده هایی که غالبا تدریس نمی شوند سوال طرح نشود.

حجت الاسلام و المسلمین حامدی افزود: البته این به معنای حذف آن محدوده ها نیست و اساتید مختارند تشویق هایی را برای طلاب جهت مطالعه آن محدوده ها در نظر بگیرند.

 

​​​​​​​بهره گیری دو هزار طلبه از مجموعه های آموزشی اسراء

حجت الاسلام و المسلمین روح الهی نیز در این همایش گفت: مجموعه اسراء دارای 12 مرکز آموزشی در شهرهای قم، تهران، اراک، آمل و نجف است که در رشته هایی از قبیل فقه، اصول، کلام، تفسیر و فلسفه فعالیت می کنند.

وی افزود: مراکزی نیز وجود دارند که زیر مجموعه بنیاد اسراء نیستند اما از اساتید اعزامی این بنیاد استفاده می کنند.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد اسراء بیان کرد: جمعا دو هزار طلبه از مجموعه آموزشی بنیاد اسراء استفاده می کنند که 124 نفر از آنها طلاب خواهر در مدرسه علمیه صالحات هستند.

وی ادامه داد: دروس کلیه اساتید ضبط و آرشیو می شود و در دسترس طلاب قرار می گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین روح الهی با اشاره به اهداف آموزشی بنیاد اسراء اذعان کرد: این بنیاد فقط به دنبال مدرک دادن نیست بلکه هدف ما تربیت دانش آموختگانی ماهر است که بتوانند فعالیت های علمی خود را حتی در سطح جهان گسترش دهند.