از رسالت‌های اصلی سازمان اوقاف إحيای وقف است نه إحيای موقوفات

06 10 2023 1940984 شناسه:

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همایش یاوران وقف روز پنجشنبه (13/07/1402)همزمان با هفته وقف، در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) شهر قم برگزار شد.
در این همایش بخش‌هایی از سخنان مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار با مسئولین و مدیران اوقاف و امور خیریه پخش گردید.

دانلود فایل تصویری

أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم‏

از ذات أقدس الهي مسئلت مي‌کنيم که سعي بليغ همه شما آقايان را به أحسن وجه بپذيرد و توفيق ارائه خدمات برتر و بهتر را هم به شما مرحمت کند!

 يکي از رسالت‌هاي اصلي سازمان اوقاف إحياي وقف است نه إحياي موقوفات. الآن شما مي‌بينيد نذورات را و وقف را مثلاً همين غذادادن‌ها و اينها مي‌بينند، اکثر آن همين است؛ اما وقتي به وقفي که بزرگان دين داشتند مراجعه مي‌کنيد، مي‌بينيد آنها در إحياي مکتب بود. مرحوم سيد مرتضي(رِضْوَانِ اللَّهِ تَعَالَي عَلَيْه‏)، چون بيت، بيت روحانيت بود، وقتي وارد حوزه علميه نجف شد، بخشي از اموال خود را براي کتاب‌ها و حوزه علميه نجف وقف کرد که طلبه‌ها کتاب تهيه کنند، کاغذ تهيه کنند. اين إحياي وقف است، اين برخلاف آن است که کسي نذر بکند يا وقف بکند که غذا بدهيد.

 وظيفه ما، مخصوصاً سازمان اوقاف اين است که وقف را إحيا کنيم نه موقوفات را. بگوييم در چه زمينه‌اي وقف کنيد. بسياري از کتاب‌هاي علمي قديم، عريق و عميق است که در کتابخانه‌ها مي‌پوسد. چاپ آن به هر حال بودجه مي‌خواهد. اگر بخشي از وقف‌ها اين باشد که ميراث مکتوب را يا غير مکتوب را إحيا کنند، اين يک راه است.

مطلب ديگر اين است که آنهايي که رابطه با علما داشتند، سعي کردند که وقف آنها عالمانه باشد. يکي از روستاهاي اطراف آمل به نام کلاک، الآن وصل شهر شد، آنجا کسي زمين آن را وقف کرده که زير نظر امام جماعت مسجد جامع شهر کتاب بخرند به طلبه‌ها بدهند. اين تربيت شده بود. عالم محل او را تربيت کرد که اين زمين را وقف بکن، براي مدرسه علميه، اين طلبه‌هايي که کتاب ندارند. او که از جاي ديگر نيامد، او روستايي بود. اين روستايي را ما بايد که شهري کنيم، اين شهري‌ها را ما بايد حوزوي کنيم، اين حوزوي‌ها را ما بايد استاد کنيم، اينها وظيفه ماست.

 به ما گفتند وقتي مي‌خواهيد برويد بنشينيد، جايي بنشين که بر علم تو بيفزايد؛ يعني شما هم که دسترسي به علم داريد بکوشيد که در برخوردهايتان، در همايش‌هايتان سطح مردم را بالا بياوريد، اگر مي‌خواهيد دنيا و آخرت شما تأمين باشد. اگر ـ خداي ناکرده ـ اين مردم جاهل بودند، امروز به اين سمت، فردا به سمت ديگر، اين اعتباري به آن نيست.

بنابراين اولين رسالت سازمان محترم اوقاف إحياي وقف است. وقف مُرده است، بداند که آدم چهطور وقف بکند، مي‌شود سيد مرتضي.

من مجدداً مقدم شما را گرامي مي‌دارم، اميدوارم ذات أقدس الهي سعي همه شما را به بهترين وجه مشکور بکند! همه کساني که در إحياي وقف و موقوفات تلاش و کوشش کردند و مي‌کنند ـ إِنشَاءَاللَّه ‏ـ مورد دعاي ويژه وليّ عصر باشند و خدا به برکت اين قرآن و عترت نظام ما و رهبر ما و مراجع ما و دولت و ملت و مملکت ما را در سايه امام زمان حفظ بکند و روح مطهر امام و شهدا را با اولياي الهي محشور بکند و خطرات دشمنان و نفوذي‌ها و بيگانگان را به استکبار و صهيونيسم برگرداند و اين کشور وليّ عصر را تا ظهور آن حضرت ـ إِنشَاءَاللَّه ‏ـ از هر خطري محافظت بفرمايد!

«وَ السَّلَامُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُه»


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات